ملايرپرس | malayerpress.comهمین دیشب در محله امامزاده عبداالله(ع) ملایر مراسم عروسی به پا بود
كد مطلب : 5962

به گزارش ملایر پرس به نقل از ایسنا،با وجود اینکه سازمان بهداشت جهانی و به تبع آن همه کشورهای دنیا درصدد ساخت واکسن کرونا هستند اما همچنان "طاعون بی رحم قرن" قربانی می گیرد و می تازد، و حالا سونامی "کرونای انگلیسی"، کابوس شب و روز مردم ایران شده، از سوی دیگر وضعیت ویژه و سیاه خوزستان ملت ایران را نگران کرده است.

در این میان آنچه قابل تأمل است، بی توجهی و سهل انگاری و شوخی گرفتن این موضوع توسط تعداد کثیری از مردم اقصی نقاط کشور است که نه ماسک می زنند و نه پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، نه از رعایت بهداشت فردی و اجتماعی خبری است و همچنان با برگزاری مراسم عروسی و ختم کرونا را به سخره گفته اند و با جان بقیه مردم بازی می کنند.

همین دیشب در محله امامزاده عبداالله(ع) ملایر مراسم عروسی به پا بود! هنوز در کوچه پس کوچه های شهر مراسم ختم در منازل برگزار می شود، مسافرت ها و شب نشینی ها به قوت خود باقیست و از همه مهمتر شلوغی بازار، داغی است بزرگ بر دل نظام سلامت که جانانه و ایثارگرانه برای مقابله با کرونا شبانه روز تلاش می کنند.

مطب های پزشکان متخصص شلوغ و پرازدحام است، از سوی دیگر عصرها اگر برای گرفتن دارو به داروخانه های شهر سر بزنی مشاهده می کنی در یک محیط کوچک بدون تهویه مناسب، حدود ۱۰-۱۲ نفر بیمار در صف تحویل دارو ایستاده اند.

در پاساژها و بازار سنتی ملایر راهی برای گذر نیست، روستائیان و شهرنشین ها در تمام ساعات روز مشغول خرید عید هستند و تو برای اینکه راه خود را باز کنی باید گوشه ای بایستی تا حجم مردم عبور کنند و بتوانی سریع از میان جمعیت عبور کنی.

متأسفانه هنوز شمار کثیری از ملت ایران نحوه صحیح استفاده از ماست را نمی دانند، براساس تحقیقات علمی ماسک‌های سه لایه بین دو تا چهار ساعت طول عمر دارند و اگر فرد در جاهای شلوغ قرار دارد، اگر بعد از دو ساعت ماسک را تعویض کند، بهتر است و اگر در محل خلوت باشد می‌تواند ساعت‌های بیشتری از آن استفاده کرد.

در این رابطه یک فرهنگی بازنشسته گفت: ما از ماسک تا زمانی که پاره نشده باشد استفاده می کنیم، آن را می شوییم و به روی صورت می گذاریم.

این شهروند ملایری با بیان اینکه تنها وقتی به مراکز درمانی می رویم ماسک خود را دور می اندازیم، ادامه داد: اینکه می گویند ماسک های سه لایه نهایتاً تا سه ساعت قابل استفاده است، کذب بوده و فقط می خواهند هزینه اضافی به خانواده ها تحمیل کنند!

بر اساس این گزارش، همچنان در ملایر با فروشندگان و کاسبانی سروکار داریم که ماسک نمی زنند و موازین بهداشتی را رعایت نمی کنند، پول های نقدی که دست به دست می چرخد و ناقل هزاران ویروس است، شهروندانی که بهداشت محیط را رعایت نمی کنند و ماسک و دستکش خود را وسط خیابان و پیاده روها رها می کنند! ...

هنوز هم اگر به ابتدای خیابان عارف سری بزنی زنان دست فروش روستایی را مشاهده می کنی که ماست، پنیر و روغن درست شده را با دستان بدون دستکش و حتی بدون ماسک به مشتریان عرضه می کنند. شلوغی بازار دستفروشان کنار خیابان همه و همه مزید بر علت شده تا هشدار جدی باشد برای عیدی که دارد از راه می رسد...

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان نیز با تأکید اینکه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و حضور نیافتن در اجتماعات مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است، توضیح داد: خواب کافی، استفاده از میوه و سبزیجات و عدم اضطراب و استرس در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس بسیار مهم است.

محمد طاهری گفت: پنج مرحله ضروری برای کنترل بیماری کرونا از جمله شناسایی سریع مبتلایان، جداسازی سریع، درمان سریع، پیگیری وضعیت بهبود یافتگان و دریابی مبتلایان وجود دارد و تا زمانی که این اصول به درستی انجام شود، می‌توانیم انتظار کاهش آمار مرگ‌ومیر بر اثر کرونا را داشته باشیم.

 

نظر شما
* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن :